Strefa AsystentaStrefa SenioraStrefa Klienta

MÓZG A STRES

(za Kendra Cherry)


Wszyscy znamy pojęcie stresu: „praca w stresie”, „stresujące okoliczności” zdarzają się nam codziennie. W obliczu stresu mózg przechodzi szereg reakcji - niektórych dobrych, a niektórych złych - zaprojektowanych, aby zmobilizować i chronić się przed potencjalnymi zagrożeniami.
Naukowcy odkryli, że czasami stres może pomóc wyostrzyć umysł i poprawić zdolność zapamiętywania szczegółów na temat tego, co się dzieje. W innych przypadkach stres może wywoływać wiele negatywnych skutków dla mózgu, od przyczyniania się do choroby psychicznej do zmniejszania objętości mózgu.


Przyjrzyjmy się bliżej pięciu najbardziej zaskakującym sposobom, w których stres wpływa na mózg.


1. Przewlekły stres zwiększa ryzyko choroby psychicznej.
W badaniu opublikowanym w Molecular Psychiatry, naukowcy odkryli, że przewlekły stres powoduje długoterminowe zmiany w mózgu. Te zmiany, jak sugerują, mogą pomóc wyjaśnić, dlaczego ci, którzy doświadczają przewlekłego stresu, są również bardziej podatni na zaburzenia nastroju i lękowe w późniejszym życiu.
Naukowcy z University of California-Berkeley przeprowadzili serię eksperymentów badających wpływ chronicznego stresu na mózg. Odkryli, że taki stres wytwarza więcej komórek produkujących mielinę, ale mniej neuronów niż normalnie. Rezultatem tego zakłócenia jest nadmiar mieliny w pewnych obszarach mózgu, co zaburza czas i równowagę komunikacji.
W szczególności naukowcy badali wpływ stresu na hipokamp w mózgu. Sugerują, że stres może odgrywać rolę w rozwoju zaburzeń psychicznych, takich jak depresja i różne zaburzenia emocjonalne.


2. Stres zmienia strukturę mózgu.
Wyniki eksperymentów przeprowadzonych przez naukowców z University of California-Berkeley ujawniły, że przewlekły stres może prowadzić do długotrwałych zmian w strukturze i funkcji mózgu.
Mózg składa się z neuronów i komórek pomocniczych, zwanych "szarą materią", odpowiedzialnych za myślenie wyższego rzędu, takie jak podejmowanie decyzji i rozwiązywanie problemów. Ale mózg zawiera także to, co jest znane jako "istota biała", która składa się ze wszystkich aksonów, które łączą się z innymi regionami mózgu w celu przekazania informacji. Istota biała jest tak nazwana ze względu na tłustą, białą osłonę zwaną mieliną, która otacza aksony, które przyspieszają sygnały elektryczne używane do przekazywania informacji w mózgu.
Nadprodukcja mieliny, którą badacze zaobserwowali z powodu obecności przewlekłego stresu, nie tylko powoduje krótkotrwałą zmianę równowagi pomiędzy białą a szarą substancją - może również prowadzić do trwałych zmian w strukturze mózgu.
Lekarze i badacze zauważyli wcześniej, że osoby cierpiące na zespół stresu pourazowego mają również zaburzenia w mózgu, w tym brak równowagi w istocie szarej i białej.
Psycholog Daniela Kaufer, badaczka stojąca za tymi przełomowymi eksperymentami, sugeruje, że nie wszystkie stresy wpływają na mózg i sieci neuronowe w ten sam sposób. Dobry stres, lub rodzaj stresu, który pomaga Ci dobrze radzić sobie w obliczu wyzwania, pomaga podłączyć mózg w pozytywny sposób, prowadząc do silniejszych sieci i większej odporności.
Z drugiej strony, przewlekły stres może prowadzić do szeregu problemów. "Tworzysz mózg, który jest albo odporny, albo bardzo podatny na choroby psychiczne, w oparciu o wzorce istoty białej, które dostajesz we wczesnym okresie życia" - wyjaśnia Kaufer.


3. Stres zabija komórki mózgu.
W badaniu przeprowadzonym przez naukowców z Rosalind Franklin University of Medicine and Science, naukowcy odkryli, że pojedyncze wydarzenie społecznie stresujące może zabić nowe neurony w hipokampie mózgu.
Hipokamp jest jednym z regionów mózgu silnie związanych z pamięcią, emocjami i uczeniem się. Jest to również jeden z dwóch obszarów mózgu, w którym neurogeneza lub tworzenie nowych komórek mózgowych występuje przez całe życie.
W eksperymentach zespół badawczy umieścił młode szczury w klatce z dwoma starszymi szczurami na okres 20 minut. Młody szczur został następnie poddany agresji ze strony bardziej dojrzałych mieszkańców klatki. Późniejsze badanie młodych szczurów wykazało, że poziom kortyzolu był sześciokrotnie wyższy niż u szczurów, które nie doświadczyły stresującego spotkania towarzyskiego.
Dalsze badania wykazały, że podczas gdy młode szczury poddane stresowi wytworzyły taką samą liczbę nowych neuronów, jak te, które nie doświadczyły stresu, tydzień później nastąpiło wyraźne zmniejszenie liczby komórek nerwowych. Innymi słowy, podczas gdy stres nie wpływał na tworzenie nowych neuronów, miał wpływ na to, czy te komórki przetrwały.
Tak więc stres może zabić komórki mózgowe, ale czy jest coś, co można zrobić, aby zminimalizować szkodliwy wpływ stresu?
"Następnym krokiem jest zrozumienie, jak stres zmniejszył to przeżycie" - wyjaśnił główny autor Daniel Peterson, Ph.D. "Chcemy ustalić, czy leki antydepresyjne mogą utrzymać przy życiu nowe wrażliwe neurony."


4. Stres zmniejsza mózg.
Nawet wśród zdrowych ludzi stres może prowadzić do kurczenia się w obszarach mózgu związanych z regulacją emocji, metabolizmu i pamięci.
Podczas gdy ludzie często kojarzą negatywne wyniki z nagłym, intensywnym stresem wywołanym przez zmieniające życie wydarzenia (takie jak klęska żywiołowa, wypadek samochodowy, śmierć bliskiej osoby), naukowcy sugerują, że jest to codzienny stres, z którym wszyscy zdajemy się mierzyć. , z biegiem czasu, może przyczynić się do szerokiej gamy zaburzeń psychicznych.
W jednym z badań naukowcy z Uniwersytetu Yale obejrzeli 100 zdrowych uczestników, którzy udzielili informacji o stresujących wydarzeniach w ich życiu. Naukowcy zaobserwowali, że ekspozycja na stres, nawet bardzo niedawny stres, doprowadziła do mniejszej szarej masy w korze przedczołowej, regionie mózgu związanym z takimi rzeczami jak samokontrola i emocje.
Przewlekły, codzienny stres wydaje się mieć niewielki wpływ na objętość mózgu, ale może sprawić, że ludzie będą bardziej podatni na kurczenie się mózgu, gdy staną w obliczu intensywnych, traumatycznych stresorów.
"Nagromadzenie stresujących wydarzeń życiowych może sprawić, że tym osobom będzie trudniej radzić sobie z przyszłym stresem, szczególnie jeśli kolejne wymagające wydarzenie wymaga wysiłku kontroli, regulacji emocji lub zintegrowanego przetwarzania społecznego, aby je pokonać" - wyjaśnia główny autor badania, Emily. Ansell.
Co ciekawe, zespół badawczy odkrył również, że różne rodzaje stresu mają różny wpływ na mózg. Niedawne stresujące wydarzenia, takie jak utrata pracy lub wypadki samochodowe, miały zwykle wpływ na świadomość emocjonalną. Traumatyczne wydarzenia, takie jak śmierć bliskiej osoby lub ciężka choroba, miały większy wpływ na ośrodki nastroju.


5. Stres uszkadza pamięć.
Jeśli kiedykolwiek próbowałeś zapamiętać szczegóły stresującego wydarzenia, prawdopodobnie wiesz, że czasami stres może utrudniać zapamiętywanie wydarzeń. Nawet relatywnie niewielki stres może mieć natychmiastowy wpływ na twoją pamięć, na przykład na walkę o zapamiętanie, gdzie znajdują się kluczyki od samochodu lub gdzie opuściłeś aktówkę, gdy spóźnisz się do pracy.
W jednym z badań z 2012 roku stwierdzono, że stres chroniczny ma negatywny wpływ na to, co znane jest jako pamięć przestrzenna, lub zdolność do przywoływania informacji o położeniu obiektów w otoczeniu, a także orientacji przestrzennej. Badanie z 2014 r. Ujawniło, że wysoki poziom hormonu stresu kortyzolu był związany z krótkotrwałymi spadkami pamięci u starszych szczurów.
Ogólny wpływ stresu na pamięć zależy od wielu zmiennych, z których jednym jest wyczucie czasu. Liczne badania wykazały, że kiedy stres występuje bezpośrednio przed uczeniem się, pamięć może zostać wzmocniona poprzez pomoc w konsolidacji pamięci.
Z drugiej strony wykazano, że stres utrudnia przeglądanie pamięci. Na przykład badacze wielokrotnie wykazali, że ekspozycja na stres tuż przed testem zatrzymywania pamięci prowadzi do obniżenia wydajności u ludzi i zwierząt.


Chociaż stres jest z pewnością częścią życia, którego nie można uniknąć w wielu przypadkach, naukowcy wierzą, że dzięki dokładnemu zrozumieniu, w jaki sposób i dlaczego stres wpływa na mózg, mogą uzyskać wgląd w zapobieganie lub nawet cofanie części stresu związanego ze zniszczeniem. Na przykład niektórzy eksperci sugerują, że takie badania mogą odgrywać rolę w opracowywaniu leków zaprojektowanych w celu zapobiegania szkodliwym skutkom stresu na mózg.

 

 

Wróć do listy
Strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij