Strefa AsystentaStrefa SenioraStrefa Klienta

Strefa Seniora

/media/i9.png

Umieszczane tutaj artykuły i informacje przeznaczone są zarówno dla Seniorów jak i ich rodzin. Chcemy aby były one pomocne przy organizowaniu życia, motywowały do pracy nad sobą, pomagały znaleźć rozwiązania w trudnych sytuacjach, pokazywały, że bycie Seniorem nie oznacza samotności i wykluczenia.

Znajdą się tutaj również informacje dotyczące realizowania swoich pasji i zainteresowań a także porady na temat zdrowia, finansów i wiele innych.

Zapraszamy Państwa do współpracy przy tworzeniu treści publikowanych w tej zakładce. Liczymy na zgłoszenia, jakich informacji i wiedzy Państwo poszukują. Czekamy na opinie i spostrzeżenia. Wiadomości prosimy wysyłać na adres: poczta@domoweanioly.pl

Mamy nadzieję, że strona Państwa nie tylko zainteresuje, ale i zainspiruje.

Życzymy przyjemnej lektury
DOMOWE ANIOŁY

7 RZECZY ZAPOBIEGAJĄCYCH UDAROWI

tłumaczenie z Harvard Womens Health Watch

Zapobieganie udarowi można rozpocząć już dziś. Chroń się i unikaj udaru mózgu, niezależnie od wieku i historii rodziny.

Co możesz zrobić, aby zapobiec udarowi mózgu? Wiek czyni nas bardziej podatnymi na udar, podobnie jak matka, ojciec lub inny bliski krewny, który miał udar.
Nie możesz cofnąć lat ani zmienić historii rodziny, ale istnieje wiele innych czynników ryzyka udaru, które możesz kontrolować - pod warunkiem, że jesteś ich świadomy. „Wiedza to potęga” - mówi dr Natalia Rost, profesor neurologii w Harvard Medical School i zastępca dyrektora Acute Stroke Service w Massachusetts General Hospital. „Jeśli wiesz, że określony czynnik ryzyka sabotuje twoje zdrowie i predysponuje Cię do wyższego ryzyka udaru, możesz podjąć kroki w celu złagodzenia skutków tego ryzyka”.

czytaj więcej
JAK POPRAWIĆ SWOJĄ PAMIĘĆ.

Silna pamięć zależy od zdrowia i poziomu aktywności twojego mózgu. Niezależnie od tego, czy jesteś studentem przygotowującym się do egzaminów końcowych, pracującym profesjonalistą zainteresowanym robieniem wszystkiego, co możliwe, aby zachować spokój psychiczny, czy seniorem istnieje wiele rzeczy, które możesz zrobić, aby poprawić twoja pamięć i zdolności umysłowe.
Poprawianie pamięci czyli 9 wskazówek dotyczących zwiększania mocy mózgu w każdym wieku.

czytaj więcej
MÓZG A STRES

Wszyscy znamy pojęcie stresu: „praca w stresie”, „stresujące okoliczności” zdarzają się nam codziennie. W obliczu stresu mózg przechodzi szereg reakcji - niektórych dobrych, a niektórych złych - zaprojektowanych, aby zmobilizować i chronić się przed potencjalnymi zagrożeniami.
Naukowcy odkryli, że czasami stres może pomóc wyostrzyć umysł i poprawić zdolność zapamiętywania szczegółów na temat tego, co się dzieje. W innych przypadkach stres może wywoływać wiele negatywnych skutków dla mózgu, od przyczyniania się do choroby psychicznej do zmniejszania objętości mózgu.

czytaj więcej
JAK RADZIĆ SOBIE ZE STRESEM.

Sposób, w jaki żyjesz, wybory, których dokonujesz, i sposób myślenia mogą mieć znaczący wpływ na radzenie sobie ze stresem. Poniżej kilka rad pomagających radzić sobie ze skutkami długotrwałego stresu.

czytaj więcej
NATURALNE SKŁADNIKI DIETY POMAGAJĄCE MÓZGOWI W WALCE ZE STRESEM.

Badania wskazują, że wiele aminokwasów, witamin i minerałów może pomóc w restrukturyzacji chemii mózgu po doświadczeniu stresu przewlekłego lub krótkotrwałego. Te składniki odżywcze mogą wspierać funkcję trzech obszarów mózgu dotkniętych stresem - kory mózgowej, hipokampa i ciała migdałowatego.

czytaj więcej
GIMNASTYKA MÓZGU WEDŁUG DR DENNISONA

Metoda Dennison czyli Kinezjologia Edukacyjna (Edu-K) to powstała w latach 1976-1980 metoda terapii i twórczej pracy z dziećmi oparta na znajomości wpływu wzorców ruchu na obszary mózgu odpowiedzialne za pamięć i zdolność uczenia się. Znana także jako Gimnastyka Mózgu (The Brain Gym®). Zasady treningu przypominają metody stosowane w rehabilitacji ruchowej i rekonwalescensji przywracającej funkcje życiowe, ruchowe i sprawności umysłowe.

Kinezjologia Edukacyjna wykorzystuje proste ćwiczenia fizyczne opracowane w taki sposób aby zintegrować pracę ciała i umysłu. Gdy mózg jest w stanie równowagi, ożywają naturalne mechanizmy, przywracające harmonię funkcjonowania.

czytaj więcej
Gimnastyka szarych komórek

Masz kłopoty z nowymi pomysłami, kreatywnością? To znaczy, że zapuściłaś swój mózg. Winny jest brak nowych bodźców, wygodnictwo i rutyna. Ale koniec z nudą! Ruszaj na neurobik. Dzięki tej gimnastyce zachowasz młodość umysłu.

czytaj więcej
PRZEWODNIK „JAK ZORGANIZOWAĆ OPIEKĘ NAD SENIOREM W TRZECH KROKACH” – CZĘŚĆ I

Czas płynie nieubłaganie dla wszystkich jednakowo. Coraz częściej my sami albo ktoś z naszych najbliższych potrzebuje pomocy w zwyczajnych sprawach dnia codziennego: zakupach, gotowaniu, sprzątaniu, dojeździe do lekarza... i wielu innych. Pomoc zajmuje coraz więcej czasu i obejmuje coraz większą część życia codziennego.
W celu ułatwienia zorganizowania pomocy i opieki dla Seniora przygotowaliśmy ten krótki przewodnik. Ze względu na długość opracowania podzieliliśmy ją na trzy części. Dzisiaj prezentujemy:
KROK 1: OKREŚL, KIEDY NAJBLIŻSI POTRZEBUJĄ POMOCY.

czytaj więcej
PRZEWODNIK „JAK ZORGANIZOWAĆ OPIEKĘ NAD SENIOREM W TRZECH KROKACH” - CZĘŚĆ II

W części I zamieściliśmy podpowiedzi dotyczące oceny samodzielności naszego Seniora i określenia momentu, w którym pomoc staje się niezbędna. Zapraszamy do lektury tutaj.
Dzisiaj piszemy o rodzajach pomocy, jak ją zorganizować, jakie kroki podjąć, żeby zapewnić Seniorowi bezpieczeństwo, czyli:
KROK 2: DOWIEDZ SIĘ, JAKI RODZAJ POMOCY JEST NAJWŁAŚCIWSZY.

czytaj więcej
PRZEWODNIK „JAK ZORGANIZOWAĆ OPIEKĘ NAD SENIOREM W TRZECH KROKACH” - CZĘŚĆ III

W poprzednich dwóch częściach omawialiśmy jak określić, kiedy i jaka pomoc jest potrzebna (poczytać można tutaj) oraz jak taką pomoc zorganizować i jak zapewnić Seniorowi bezpieczeństwo w domu (poczytać można tutaj).
Dzisiaj zajmiemy się organizacją pomocy spoza rodziny i jakiego rodzaju dodatkowy wymagania muszą być zapewnione przy różnego rodzaju schorzeniach. Zapraszamy do lektury:

czytaj więcej
GDY KTOŚ NAM BLISKI WYMAGA POMOCY. Część I

GDY KTOŚ NAM BLISKI WYMAGA OPIEKI…

Część I

Potrzeby naszych bliskich najczęściej zaspokajamy kierując się intuicją, ale czy chęci wystarczą ?

Gdy dowiadujemy się o chorobie bliskiej osoby i uzależnieniu jej od naszej opieki, w jednej chwili dopada nas natłok myśli, przerażenia, bezradności i strachu. Problemy i wyzwania mnożą się błyskawicznie. Działamy na „automatycznym pilocie” rozwiązując jeden problem po drugim, tworzymy nowy harmonogram dnia, niezbędne czynności wykonujemy na bazie wyuczonych odruchów. I tak to trwa do czasu, gdy dopadną nas emocje a siły opuszczą, zaczniemy mieć problemy ze snem, zaburzenia jedzenia, nasze relacje z bliskimi ulegną pogorszeniu, będziemy ciągle zmęczeni i rozdrażnieni …. 

czytaj więcej
Starsi ludzie najlepiej funkcjonują rano

Osoby w podeszłym wieku najlepiej radzą sobie z rozwiązywaniem problemów poznawczych w godzinach porannych – informuje czasopismo „Psychology and Aging”.

czytaj więcej
Strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij