Strefa AsystentaStrefa SenioraStrefa Klienta

PRZEWODNIK „JAK ZORGANIZOWAĆ OPIEKĘ NAD SENIOREM W TRZECH KROKACH” - CZĘŚĆ III

W poprzednich dwóch częściach omawialiśmy jak określić, kiedy i jaka pomoc jest potrzebna (poczytać można tutaj) oraz jak taką pomoc zorganizować i jak zapewnić Seniorowi bezpieczeństwo w domu (poczytać można tutaj).
Dzisiaj zajmiemy się organizacją pomocy spoza rodziny i jakiego rodzaju dodatkowy wymagania muszą być zapewnione przy różnego rodzaju schorzeniach. Zapraszamy do lektury:


KROK 3: POSZUKAJ POMOCY, JEŻELI JEJ POTRZEBUJESZ
Opiekuna dla siebie lub kogoś z najbliższej rodziny możesz znaleźć wśród opiekunów prywatnych lub poprzez firmę, najlepiej specjalizującą się w tego typu usługch. Sprawdzając kandydatów i firmy powinieneś poznać kwalifikacje, wyszkolenie i doświadczenie, najlepiej poparte referencjami.
Firmy specjalizujące się w opiece nad osobami starszymi mają kilka przewag nad opiekunami prywatnymi. Przede wszystkim dlatego, że dysponują personelem, dzięki któremu mogą zapewnić dostarczenie następujących narzędzi:
• Indywidualny Plan Opieki - Po określeniu potrzeb Seniora i wizycie w domu określany jest Indywidualny Plan Opieki uwzględniający również stan zdrowia, przyzwyczajenia i preferencje. Dodatkowo firmy, tak jak np. u nas w Domowych Aniołach, współpracują z lekarzami specjalizującymi się geriatrii i rehabilitacji osób starszych.
• Dopasowanie Opiekuna – W profesjonalnych firmach pracuje wwielu opiekunów, spośród których dobierany jest najbardziej odpowiedni opiekun dopasowany pod względem potrzebnych usług, zainteresowań i osobowości zarówno Seniora jak i opiekuna. Jeżeli zajdzie taka potrzeba łatwiej jest również zmienić opiekuna. Dodatkowo nie musimy się martwić o zastępstwo na czas choroby lub urlopu opiekuna – zastępstwo zapewniane jest przez firmę.
• Jakość Opieki – każdy opiekun zatrudniony przez firmę przechodzi przy zatrudnieniu szczegółową selekcję nie tylko pod względem umiejętności i wiedzy. Sprawdzane są jego referencje, niekaralność, umiejętności praktyczne. Wszelkie braki powinny być uzupełnione odpowiednim dodatkowym przeszkoleniem. Ponadto wszyscy opiekunowie z takich firm są ubezpieczeni. Dodatkowo ich praca jest nadzorowana i kontrolowana na bieżąco, co zmniejsza obciążęnie rodziny.
• Wymagania i Potrzeby Specjalistyczne – Opieka nad Seniorem, który cierpi w wyniku urazów lub chorób może być dla członków rodziny przytłaczająca. Wymaga ona często specjalistycznej wiedzy, siły fizycznej, ale przede wszystkim dla najbliższych jest wyczerpująca psychicznie. Czasami nawet kilkugodzinny odpoczynek i oderwanie się od myślenia o stanie naszego Seniora może pomóc „naładować akumulatory”. Tym bardziej, że wiele chorób wymaga specjalisycznej wiedzy:

PATRZ TABELKI

Na koniec warto zaznaczyć, że przymierzając się do zatrudnienia wykwalifikowanego opiekuna bierzmy pod uwagę nie tylko koszty finansowe, konkretną pomoc dla osoby potrzebującej, ale również korzyści dla całej rodziny. Będziemy spokojniejsi wiedząc, że nasz najbliższy ma zapewnioną pomoc i towarzystwo, że w razie nagłego wypadku nie tylko będzie miał zapewnioną opiekę, ale i my dowiemy się o tym natychmiast. 

Pobierz PDF Wróć do listy
Strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij