Strefa AsystentaStrefa SenioraStrefa Klienta

Starsi ludzie najlepiej funkcjonują rano

Osoby w podeszłym wieku najlepiej radzą sobie z rozwiązywaniem problemów poznawczych w godzinach porannych – informuje czasopismo „Psychology and Aging”.

Naukowcy z Uniwersytetu w Toronto (Kanada) dowiedli, że wyniki uzyskiwane w testach poznawczych przez ludzi w podeszłym wieku w dużym stopniu zależą od pory dnia. Starsze osoby nie mają trudności z koncentracją w godzinach porannych, ale po południu ich uwaga łatwo ulega rozproszeniu.

Badacze przeprowadzali testy pamięci na młodych i starych dorosłych w godzinach porannych (8.30-10.30) i popołudniowych (13.00-17.00). Testy polegały na przywoływaniu obrazków i słów pojawiających się na ekranie i ignorowaniu bodźców rozpraszających. Za pomocą techniki rezonansu magnetycznego (fMRI) kontrolowano aktywność mózgu badanych podczas wykonywania zadania.

Okazało się, że osoby w podeszłym wieku funkcjonowały rano prawie tak dobrze jak ich młodsi koledzy. Zaobserwowano również, iż w trakcie badania pobudzeniu ulegały u nich te same obszary mózgu - przednia część kory przedczołowej oraz górna kora ciemieniowa.

Osoby starsze, które zostały poddane testom po południu, były o 10 proc. bardziej podatne na rozproszenie niż osoby młode. Ponadto wykazywały słabszą aktywność mózgu w rejonach odpowiedzialnych za uwagę, za to większą aktywność bazową mózgu, która pojawia się zwykle podczas odpoczynku.

„Pora dnia naprawdę ma znaczenie przy testowaniu starszych dorosłych. Ta grupa wiekowa jest bardziej skoncentrowana i zdolna do ignorowania dystraktorów w godzinach porannych niż popołudniowych” – podsumowuje koordynator badań John Anderson. (PAP)

 

Wróć do listy
Strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij