Strefa AsystentaStrefa SenioraStrefa Klienta

PRZEWODNIK „JAK ZORGANIZOWAĆ OPIEKĘ NAD SENIOREM W TRZECH KROKACH” - CZĘŚĆ II

W części I zamieściliśmy podpowiedzi dotyczące oceny samodzielności naszego Seniora i określenia momentu, w którym pomoc staje się niezbędna. Zapraszamy do lektury tutaj.
Dzisiaj piszemy o rodzajach pomocy, jak ją zorganizować, jakie kroki podjąć, żeby zapewnić Seniorowi bezpieczeństwo, czyli:
KROK 2: DOWIEDZ SIĘ, JAKI RODZAJ POMOCY JEST NAJWŁAŚCIWSZY.
Co robić, kiedy my sami lub nasi najbliżsi potrzebują pomocy?
Kiedy już zmiany u Seniora zostaną zauważone i ocenione jest kilka rzeczy, które można zrobić, żeby pomóc jemu i rodzinie, jako całości.
• Zorganizuj spotkanie rodzinne, na którym zostaną przedyskutowane dostępne opcje. Upewnij się, że życzenia Seniora zostaną w tych rozważaniach uwzględnione. Użyj zaproponowanych przez nas tabel z oceną stanu, jako przewodnika w dyskusji o tym, co należy zrobić.
• Jeżeli u Seniora widoczny jest spadek możliwości umysłowych umów wizytę u lekarza i poproś o zbadanie i testy na zdolności kognitywne. Nie zakładaj, że spadek zdolności umysłowych jest nieodłączną cechą związaną z wiekiem podeszłym. Niektóre przyczyny spadku tych zdolności są uleczalne poprzez odpowiednią rehabilitację i leki.
• Poproś wszystkich pracujących członków rodziny (włącznie z wnukami) o sprawdzenie czy ich pracodawcy nie oferują jakiegoś rodzaju pomocy w takich przypadkach.
• Poproś fimę specjalizującą się w usługach opiekuńczych o przygotowanie indywidualnego planu pomocy dostosowanego do potrzeb i możliwości Seniora oraz celów leczenia.
• Zaangażuj wszystkich członków rodziny do pomocy i uczestnictwa w tylu badaniach, na tyle, na ile to tylko będzie możliwe. To pozwoli im spojrzeć na sprawę z innego punktu widzenia i pomoże w zaakceptowaniu konieczności pomocy. Dodatkowo będą zorientowanie w rzeczywistym stanie jego zdrowia i w razie potrzeby wspierać go podczas np. wizyt lekarskich.
• Pomóż sobie Listą Zabezpieczeń Domowych.
Lista Kontrolna Zabezpieczeń Domowych dla Opiekunów Seniora.
Użyj poniższej listy kontrolnej, aby upewnić się, że przyjęta rutyna życia Seniora jest dla niego najkorzystniejsza, a warunki domowe nie będą stanowić zagrożenia dla jego bezpieczeństwa i życia. Sprawdzenie punktów z poponowanej listy kontrolnej może pomóc znacząco ograniczyć szkody, które może ponieść Senior lub osoby zajmujące się opieką.

Pobierz PDF Wróć do listy
Strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij